Nga mbrojtja e syve te përmirësimi i sistemit tuaj imunitar, më poshtë abcneës.al do ju tregojë se kush janë përfitimet që merrni nga konsumi i avokadove.

1. Veshkat tuaja do të punojnë në mënyrë efikase

Avokadot janë të pasura me kalium, kështu që nëse keni ndonjë problem me veshkat, ky frut është zgjidhje.

2. Goja juaj bëhet më e freskët

Nëse jeni duke kërkuar një freskues natyral të gojës, është koha të mendoni për avokadot. Ata njihen për aktivitetin anti-bakterial, informon abcnews.al.

3. Përmirëson vizionin tuaj

Ngrënia e një avokadoje të freskët çdo ditë përmirëson funksionin e syve. Avokadot ndihmojnë në rritjen e niveleve të karotenoidit në trupin tonë, duke punuar si një agjent antioksidant dhe anti-inflamator.

4. Rrisin sistemin tuaj imunitar

Disa përbërës në avokado forcojnë sistemin imunitar dhe shtypin viruset dhe infeksionet e tjera, informon abcnews.al.

5. Ulin presionin e gjakut

Nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut, avokadot mund të jenë aleati juaj më i madh. Përmbajtja e tyre e lartë e kaliumit dhe luteinës është e njohur për përmirësimin e sëmundjeve vaskulare dhe rritjen e lipideve në trupat tanë.

6. Mëlçia juaj do të funksionojë në mënyrë më efikase

Mëlçia rregullon shumicën e niveleve kimike në gjakun tonë, dhe është shumë e rëndësishme ta mbash atë të shëndetshme dhe të funksionojë si duhet. Ngrënia e avokadove mund të ndihmojë në zvogëlimin e dëmtimit të mëlçisë, kështu që shtimi i këtij fruti në dietën tuaj është një zgjedhje e mirë, informon abcnews.al.

7. Ju mund të humbni peshë më lehtë

Është provuar që avokadot mund të ndihmojnë në uljen e peshës. Ato japin ndjesinë e ngopjes dhe kanë një ndikim pozitiv në hormonet e zorrëve.

8. Ju mbron nga kanceri

Megjithëse e dimë që një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar mund të parandalojë disa lloje të kancerit, avokado ka veti citotoksike, që do të thotë se mund të vrasin qelizat kancerogjene dhe të parandalojnë rritjen e kësaj sëmundjeje, informon abcnews.al.

9. E bëjnë lëkurën tuaj të shkëlqejë

Mund ta hani ose ta aplikoni direkt në lëkurë. Nuk ka rëndësi sesi i përdorni avokadot për përfitimet e tyre nga derma, sepse ky frut bën mrekulli në lëkurë, duke ju mbrojtur nga rrezet ultraviolet.

10. Ndihmon në lehtësimin e simptomave të artritit

Njerëzit që vuajnë nga artriti shpesh kanë dhimbje të kyçeve, por ngrënia e avokados mund të ndihmojë në lehtësimin e këtyre dhimbjeve për shkak se ka veti antioksiduese dhe analgjezike, informon abcnews.al.

11. Rrit përqendrimin tuaj

Nëse ndiheni sikur keni probleme të përqendroheni në detyrat tuaja, në vend që të pini një filxhan kafe, provoni të hani një avokado. Është vërtetuar se njerëzit që hanë avokado përjetojnë rezultate pozitive të trurit dhe njohjes.

12. Nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve të ulen

“Një avokado në ditë mban larg kolesterolin”, pretendojnë ekspertët në Universitetin e Harvardit. Avokado ka një sasi të lartë të fibrave, yndyrnave të pangopura monote dhe steroleve bimore, duke çuar në uljen e niveleve të dëmshme të kolesterolit.