Ai mes Romelu Lukaku dhe Giorgio Chiellini, në ndeshjen midis Belgjikës dhe Italisë, i vlefshëm për çerekfinalet, ishte një nga duelet më të bukura të Kampionatit Europian. Në përballjen midis dy “peshave të rënda”, ishte mbrojtësi i Juventusit ai që me shokët e tij të skuadrës, dhe para së gjithash “binjakun” e Juventusit, Bonucci, e neutralizoi fare bomberin zikaltër. “Big Rom” shënoi vetëm nga pika e bardhë e penalltisë një gol.

Një sfidë që do të përsëritet në kampionat (Serie A), kur të dy do ta gjejnë veten përsëri si kundërshtarë me fanellat e Interit dhe Juventusit, përkatësisht. Dhe atmosfera tashmë është ndezur, duke gjykuar nga mesazhet në rrjetet sociale. Në fakt, në orët e fundit, Lukaku postoi një foto nga trajnimi individual, e cila në mënyrë të pashmangshme mori shumë pëlqime dhe komente.

Midis këtyre, gjithashtu një tifoz italian, ndoshta i Juventusit, e kujtoi atë në një mënyrë shumë të veçantë për duelin e fundit me Giorgio Chiellini: “A keni dalë nga xhepi i Chiellini?” Një referencë për fizikalitetin e kapitenit të ekipit kombëtar axurr, i cili arriti profesionalisht “të zhbënte” qendërsulmuesin belg, me të cilin u bë protagonist i një beteje tjetër epike, pas atyre të sezonit të kaluar italian (disa javë më parë, në fakt Chiellini deklaroi” Duelet me të përfundojnë gjithmonë me kaq shumë mavijosje”).

Ngacmimet e tifozëve nuk kaluan pa u vërejtur, me Lukakun i cili vendosi të përgjigjet natyralisht. “Lojë” e shkëlqyeshme nga belgu, i cili fillimisht uroi Italinë për fitoren e Kampionatit Europian: “Italia fitoi, unë jam vërtet i lumtur për ty…” Më vonë u hakmor nga tifozit provokues, duke nënvizuar fitoren e titullit me zikaltrit. Një Inter i aftë për të thyer hegjemoninë 9-vjeçare të Juventusit në Serie A, edhe falë golave ​të Lukakut, i cili vazhdoi: “Por mos harroni, ne jemi kampionët e Italisë. Forca Inter!” Me shumë zemra zikaltër (emoji). Një koment që u hoq më vonë, por në mënyrë të pashmangshme tashmë i kishte hedhur benzinë zjarrit në funksion të sezonit të ri të Serie A. Inter-Juventus tashmë ka filluar…