Ambulanca duke transportuar paciente te infektuar me koronavirus ne Sherbimin Infektiv ne Qendren Spitalore Universitare Nene Tereza, QSUT, i cili eshte kthyer ne karantine, dhe ka marre emrin Spitali COVID 1. Shifrat e koronavirusit ne Shqiperi po rriten nga dita ne dite. /r/n/r/nAmbulances transport coronavirus infected patients near the Infectious Diseases Service at the Mother Teresa University Hospital Center, QSUT, which has turned to quarantine, and has been renamed COVID Hospital 1. Coronavirus figures in Albania are grow day by day.

Në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1,057 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 53 qytetarë, në këto bashki:

25 në Tiranë, 8 në Fier, 4 në Himarë, 3 në Vlorë, Sarandë, 2 në Pogradec, 1 në Shkodër, Kukës, Durrës, Përmet, Berat, Elbasan, Gramsh, Mirditë.

Janë 374 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 7 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 90 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,185 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (29 Prill 2022)

Raste të reja ditore 53 Të shëruar në 24 orë 90 Të shtruar në spitale 7 Humbje jete në 24 orë 0 Testime ditore 1,057

Testime totale 1,805,355 Raste pozitive 275,055 Raste të shëruara 271,185 Raste Aktive 374 Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 239 Vlorë 40 Fier 37 Korçë 14 Shkodër 10 Elbasan 9 Durrës 7 Gjirokastër 7 Kukës 5 Berat 5 Lezhë 1