Carlos Sainz ka regjistruar kohën më të shpejtë në provat zyrtare të garës së Britanisë së Madhe. Kjo është hera e parë në karrierë për pilotin spanjoll të Ferrarit që fiton “pole position” në Formula 1.

Sainz ka lënë pas Max Verstappen me Red Bull dhe shokun e tij të skuadrës, Charles Leclerc.

Çmimi i Madh i Britanisë së Madhe do të zhvillohet nesër, në orën 16:00, me orën shqiptare.

Rezultati i provave zyrtare:

1. Sainz (Ferrari) 1’40″983
​2. Verstappen (Red Bull) 1’41″055
3. Leclerc (Ferrari) 1’41″298
4. Perez (Red Bull) 1’41″616
5. Hamilton (Mercedes) 1’41″995
6. Norris (McLaren) 1’42″084
7. Alonso (Alpine) 1’42″116
8. Russell (Mercedes) 1’42″161
9. Zhou (Alfa Romeo) 1’42″719
10. Latifi (Williams) 2’03″095 
​11. Gasly (AlphaTauri) 1’43″702 ​
12. Bottas (Alfa Romeo) 1’44″232
​13. Tsunoda (AlphaTauri) 1’44″311
​14. Ricciardo (McLaren) 1’44″355
​15. Ocon (Alpine) 1’45″190 
​16. Albon (Williams) 1’42″078
​17. Magnussen (Haas) 1’42″159
​18. Vettel (Aston Martin) 1’42″666
​19. Schumacher (Haas) 1’42″708 ​
20. Stroll (Aston Martin) 1’43″430.