A e dinit pse zogjtë fillojnë të cicërojnë në mëngjes?

0
Të gjithë duan të zgjohen në mëngjes mes cicërimave të zogjve. Kjo melodi e bukur duket se është në natyrën e tyre. Por, çfarë synojnë ata duke...

Harrojini të gjitha superushqimet, njihuni me bimën e mrekullisë për trupin dhe mendjen

0
Pas çajit matcha, algave spirulina dhe qumështit të bletës, superushqimi i ri në modë është moringa. Është e njohur edhe si bima e mrekullisë dhe ka pushtuar...

Studimi për qentë e Çernobilit tregon ndryshimin gjenetik krahasuar me të tjerët

0
Gati dyzet vjet izolim në një zonë radioaktive ka ndryshuar gjenomin e qenve që jetojnë në Çernobil. Një studim i ri i publikuar në “Science Advances” tregon...

Qyteti ku u ndalua me ligj dhe dënohej me vdekje puthja në publik

0
Më 9 mars të vitit 1562 në Napoli të Italisë, puthja në publik u ndalua me ligj edhe u bë e dënueshme me vdekje. Nëse autoritetet shihnin...

Mesazhi i errët që fshihet pas flamurit të anijeve pirate

0
Kur përmendet anija pirate, gjëja e parë që të vjen ndërmend janë flamujt me një kafkë njeriu në të. Këta flamuj me simbolin e kafkës dhe kockave...

Neurologët tregojnë sekretin që të mos harrojmë gjërat

0
Na ka ndodhur të gjithëve në një moment të jetës. Përpiqemi të kujtojmë diçka, por është e pamundur. Kjo gjë ndodh sidomos kur na duhet ai informacion...

Keni probleme me gjumin? Atëherë provoni këtë kurë të thjeshtë për rregullimin e tij

0
Qeniet njerëzore janë krijesa ditore. Ne jemi të prirur natyrshëm të jemi aktivë dhe të qëndrojmë jashtë gjatë ditës dhe të flemë natën. Ora natyrale e trupit...

Pse shtëpitë e ndërtuara me tulla zjarri në vitet ‘80 i mbijetuan tërmetit?

0
Edhe pse tërmetet 7.6 dhe 7.7 shkatërruan mijëra ndërtesa, të vjetra e të reja, në Turqi, ajo që çuditi jo pak ishte fakti se shumë pallate apo...

Arsyeja pse nuk duhet pirë kafe me stomakun bosh

0
Shumë njerëz e kanë të domosdoshme një kafe sapo ngrihen nga shtrati. Por, kjo është një rutinë që mund të jetë e dëmshme për shëndetin.

Pretendohej që të mbronte nga sëmundjet e zemrës, studimi hedh poshtë dietën

0
Ndjekja e një diete me bazë bimore, është këshilluar gjithnjë nga dietologët, si një nga mënyrat më të shëndetshme për të mbajtur larg sëmundjet e zemrës dhe...

QËNDRONI TË LIDHUR

4,301FansaPëlqeje
1,213NdjekësitNdjek
1,530AbonentëAbonohu

MË TË FUNDIT

EMRAT/ Operacion antidrogë në Tiranë, mbi 20 të arrestuar, disa prej tyre femra

0
Policia e Shtetit ka zhvilluar një operacion antidrogë në Tiranë, në kuadër të të cilit kanë rënë në pranga 20 persona. Ndërkohë,...

Mekanikja me thonjtë e gjatë: Meshkujt më nënvlerësojnë

0
Një vajzë me thonj shumë të gjatë thotë se paragjykohet shpesh nga klientët e saj kur vijnë për të rregulluar… makinën.

Momenti dramatik kur avioni rus “takohet” me dy bombarduesit bërthamorë amerikanë

0
Tensione në qiellin e Europës. Një avion amerikan B-52 ka survejuar hapësirën pranë kufirit të Kaliningradit, një praktikë që ndodhte prej ditësh,...