Temperaturat zbresin deri në -130°C, sonda japoneze i mbijeton natës hënore

0
Sonda e dërguar nga Japonia në satelitin tonë natyror i ka mbijetuar natës së vështirë hënore. Nata hënore është e barabarte me dy javë të ftohta pa...

Çfarë u kërkua më shumë në Google në 2023?

0
2023 ishte viti i filmave të mëdhenj, mirëpo dhe i humbjeve po aq të mëdha në botën e artit. Dhe pikërisht këto kanë marrë një vëmendje shumë...

Roboti gjakos inxhinierin në fabrikën e Teslas

0
Një inxhinier i Teslas është goditur nga një robot, i cili doli jashtë funksioneve të tij të zakonshme në fabrikën e kompanisë Giga Texas pranë Austin.

“Jemi nën sulm”, AKSHI pranon përballjen me hakerat

0
Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit informon publikun se Shqipëria aktualisht është nën sulme masive kibernetike që kanë si synim për të bllokuar aksesin në faqet publike.

NASA humb kontaktet me “Voyager 1”, një nga sondat më të vjetra në hapësirë

0
“Voyager 1” i NASA-s ka pësuar disa probleme teknike të cilat po bëjnë që ekipi në Tokë të ketë probleme komunikimi me sondën 46-vjeçare.

GTA VI është mes nesh, publikohet traileri dhe mësohet data e daljes në treg

0
Pas shumë vitesh pritjeje, “Rockstar Games” ka publikuar trailerin e videolojës së shumëpritur “Grand Theft Auto 6” (GTA6), si dhe ka njoftuar se loja do të dalë...

Inteligjenca Artificiale në Akademi! 5 aplikacione që do ju ndihmojnë në kërkimet shkencore

0
Inteligjenca artificiale, me ritme të shpejta, po shtrin ndikimin e vet në fusha të ndryshme. E ardhmja e akademisë dhe kërkimit shkencor mund të ndikohet në mënyrë...

Ndalohet shitja e iPhone 12, shkak rrezatimi tej normave

0
Ministri i Ekonomisë Digjitale në Francë ka komunikuar se vendi i tij do të ndalojë shitjen e iPhone 12 për shkak të rrezatimit tepër të lartë që...

Krijohet në laborator embrioni i parë njerëzor

0
Shkencëtarët kanë krijuar modele “të plota” të embrioneve njerëzore, pa përdorur spermë, vezë apo mitër. Ekipi i Institutit Weizmann thotë se “modeli i tyre i embrionit”, është...

Alfa Romeo rikthen makinën legjendare të viteve ’60

0
Alfa Romeo, që nga themelimi i saj, ka qenë gjithmonë shumë e lidhur me sportivitetin dhe garat. Prandaj nuk është për t’u habitur që marka italiane është...