MIK festival në Korçë, jehon në qytetin e serenatave muzika klasike dhe tradicionale

0
Rikthehet edhe këtë verë në Korçë Mik Festival, një manifestim i muzikës klasike e tradicionale që bën bashkë artistë nga disa vende të botës. Drejtuesja artistike njëkohësisht...

Nuk është në Itali, shpallet piceria më e mirë në Evropë

0
“50 Top Pizza”, ashtu siç bën çdo vit, ka dhënë çmimin për picerinë më të mirë në Evropë. Për ta bërë këtë, kjo guidë ndërkombëtare merr parasysh...

Ndahet nga jeta regjisori i madh shqiptar

0
Është ndarë nga jeta në moshën 77-vjeçare regjisori Kristaq Mitro. Ai është një nga regjisorët më të famshëm të kinematografisë shqiptare që kanë lënë gjurmë të thella...

Fllad Resort – Një Hotel Për t’u Shijuar në të 4 Stinët

0
A dëshironi të kaloni pushimet tuaja diku me ajër të pastër, ushqim të mrekullueshëm, luks, dhe atë gjatë gjithë vitit? Po, është vendi i Golemit në Shqipëri,...

Çmimet BAFTA, triumfon dhe thyen rekord filmi mbi absurditetin e luftës

0
Ripërshtatja gjermane e klasikut kundër-luftës, “Asgjë e re nga fronti i Perëndimit” ishte fituesi i madh i çmimeve të Akademisë britanike të filmit, BAFTA, duke triumfuar në...

Altin Basha, drejtori i ri i Teatrit Kombëtar

0
Altin Basha është drejtori i ri i Teatrit Kombëtar. Vendimi u komunikua këtë të hënë pas mbledhjes së qeverisë. Basha mbante deri para pak...

Zbulohet qyteti ku do të zhvillohet Eurovision 2023

0
Liverpool është zgjedhur të presë Eurovision 2023, festivalin evropian të këngës dhe ngjarjen kryesore televizive, që do të mbahet në Mbretërinë e Bashkuar. Kjo...

Lamtumira e fundit për Mbretëreshën, në Kukës shfaqet busti i Elizabeth II

0
Ndërkohë që në Mbretërinë e Bashkuar i jepet sot lamtumira e fundit Mbretëreshës Elizabeth II, në Kukës, është zbuluar busti i monarkes britanike. Busti...

1300 vite hapur, ju prezantojmë hotelin më të vjetër në botë

0
Ka hotele të reja, hotele sezonale, hotele familjare apo zinxhirë të mëdhenj hotelesh në të gjithë botën. Por, kemi edhe Nishiyama Onsen Keiunkan, i cili në Librin...

(VIDEO) Përjetoni frymën e vjetër të Stambollit madhështor në Hagia Sofia Mansions – Hilton

0
I vendosur në lokacionin më të mirë në metropolin e Stambollit, Hagia Sofia Mansions Hilton Hotel (Agia Sofia) është një koleksion shtëpish që janë shndërruar në një...