Presidenti francez Emmanuel Macron ka dërguar një anije të vogël ushtarake me shpejtësi të plotë drejt Xhersit për të qëndruar me Marinën Mbretërore ndërsa 100 anije franceze peshkimi kanë bllokuar portin.

Anijet britanike raportohet të jenë të armatosura me topa dhe mitraloza dhe janë duke lundruar në Kanal pasi Parisi paralajmëroi dje se mund të ndërpresë energjinë elektrike në ishull, që sigurohet kryesisht përmes një kablli nënujor, shkruan abcnews.al

Nga ana tjetër, raportohet se kryeministri britanik Boris Johnson  ka vendosur të nxjerrë  anijet e mëdha patrulluese pasi zbulimi zbuloi se 100 anijet e peshkimit do të bllokonin hyrjen në portin në Saint Helier.

https://www.dailymail.co.uk/embed/video/2413352.html Me tone të ashpra, ai tha se do t’i mbajë sytë nga ngjarjet që po ndodhin në ishull gjatë gjithë ditës së sotme ndërsa votuesit shkojnë në qendrat e votimit për zgjedhjet lokale. Lajmi vjen në një kohë kur ministrja francez Annick Girardin akuzoi dje Channel Island për zvarritje të krijuara për lëshimin e  licencave të reja për anijet franceze të peshkimit.

Ajo tha se Franca ishte e gatshme të merrte “masa hakmarrëse”,  duke sugjeruar që mund të hiqte energjinë elektrike, që 95 për qind sigurohet nga Franca.

Kurse, David Sellam, kreu i autoritetit detar Normandi-Brittany, shtoi se ai beson se Xhersi është marrë nga një ‘skaj ekstremist që dëshiron të zvogëlojë aksesin e peshkimit francez dhe fitimin nga Brexit’.

“Ne jemi gati për luftë. Mund ta ulim  Xhersin në gjunjë nëse është e nevojshme,” tha ai.

Dëshmitarët në tokë numëruan 100 anije të vogla në ujë këtë mëngjes, ndërsa peshkatarët francezë ndiznin flakadanë e ngrinin banderola me thije për të pasur akses në ujëra. Një peshkatar e ka përshkruar skenën e sotme në ishullin  e përgjumur si një “pushtim”.

Bllokada ngjall kujtime të Luftërave të Cod, të cilat u zhvilluan në Atlantikun e Veriut gjatë viteve 1970, kur disa herë Flota Detare Mbretërore ndaloi anijet Islandeze të ndërhynin me peshkarexhat britanike.

Mosmarrëveshja është rezultat i zbatimit të kërkesave të reja nga Xhersi nën kushtet e marrëveshjes tregtare MB-BE për anijet që të paraqesin prova të aktiviteteve të tyre të kaluara të peshkimit në mënyrë që të marrin një licencë për të vazhduar punën në ujërat e saj.